Іскробезпечні блоки дистанційного керування БДУ-4-2
Блоки дистанційного керування типу БДУ-4-2 призначені для дистанційного керування включенням та відключенням одиночних механізмів, підключених до вибухозахищених пускачів та комплектних пристроїв керування (станцій), для дистанційного відключення апаратів захисту (автоматичних вимикачів, РУНН, трансформаторів перемикання та перемикання керування машин і перемикань керування та перемикання самовстановок .

Рисунок 1 — Загальний вигляд блоків БДУ-4-2
Блоки БДУ-4-2 служать для застосування у нових апаратах.
Умови експлуатації
Кліматичне виконання блоків — УХЛ5 за ГОСТ 15150-69.
Ступінь захисту корпусу блоку IP30.
Блоки призначені для експлуатації у таких умовах:
- температура навколишнього повітря від -10 до +60 °С;
- відносна вологість навколишнього середовища до 100% при температурі +35 °С;
- вібраційні навантаження в місцях установки блоку не повинні бути вищими за перший ступінь жорсткості за ГОСТ 16926.2-90. Вплив механічних ВВФ згідно за ГОСТ 17516.1-90 для групи механічного виконання М1;
- робоче положення блоку в просторі не регламентується.
Технічні характеристики
Номінальна напруга живлення блоку частотою 50 Гц від спеціального трансформатора, В | 18 |
Діапазон зміни робочої напруги від номінальної | 85% до 110% |
Мінімальна напруга утримання | 65% номінального |
Блок призначений для комутації ланцюгів: | |
36 В постійного струму, не більше, А, τ = 0.015 | 0.5 |
36 В, 50 Гц, не більше, А при cos φ = 0.6 | 2 |
110-150 В постійного струму, не більше А, при τ = 0.01 | 0.5 |
Споживана потужність блоком, не більше | 3,5 В·А |
Габарити блоку | див. рисунок 2 |
Маса блока, кг, не більше | 0,3 |
Пристрій та робота
Блок складається з пластмасового корпусу та основи, на якій кріпиться вилка з'єднувача та друкована плата з елементами (рисунок 2).
На основі є ключ для безпомилкової установки блоку на місце в апараті. Після встановлення блок закріплюється гвинтами.
Живлення блоку здійснюється від іскробезпечного трансформатора напругою 18, а до лінії зв'язку підключається пост дистанційного керування (ДК) за схемою, наведеною на рисунку 3.
Працює блок у такий спосіб. При натисканні на кнопку "Пуск" поста ДК по лінії зв'язку протікає однополуперіодний струм. Сигнал, знятий з резисторів через вузькосмуговий фільтр низької частоти з частотою зрізу 50 Гц, надходить на вхід вимірювального органу. Якщо опір ланцюга дистанційного керування не перевищує 25 Ом, вхідний сигнал запускає генератор прямокутних імпульсів на мікросхемі та вмикається вихідне реле.

Рисунок 2 — Габаритні та настановні розміри блоків БДУ-4-2
Якщо опір лінії перевищує 50 Ом, рівень сигналу знижується, генератор не працює, а реле відпадає. Трансформатор у при цьому виконує роль захисного елемента.
При цьому до контакту 10 підключається кнопка "Пуск", а контакту 20 - мінус кінцевого діода. Також до контакту 10, за допомогою другого замикаючого допоміжного контакту контактора, підключається шунтуючий резистор кнопкового поста.
Електрична схема блоку забезпечує:
- захист від втрати керованості при замиканні та обриві проводів ланцюга дистанційного керування;
- захист від самовключення при короткочасному (не більше 1 с) підвищенні напруги до 150% номінального;
- включення блоку при опорі ланцюга дистанційного керування до 25 Ом включно і відключення блоку при опорі заземлюючого дроту пересувних механізмів 50 Ом і вище (величина опору резистора шунтуючого в кнопковому пості дорівнює 47 Ом);/>
Керування апаратами здійснюється за трипровідним ланцюгом дистанційного керування.
Порядок підключення
Блок підключається до схеми апарата за допомогою вилки з'єднувача (рисунок 3). В описі перші цифри належать до блоків БДУ-4-2.
До контактів 12, 21 (3, 15) підключається напруга 18 В від іскробезпечного трансформатора напруги. Контакти 1, 2 включаються в ланцюг котушки контактора, а контакти 14, 15 (4, 13) підключаються до замикаючого контакту допоміжного контактора для забезпечення підхоплення блоку. До контактів 11, 20 (10, 20) підключається пост дистанційного керування з шунтуючим резистором 47 Ом і кінцевим діодом. При цьому до контакту 11 (10) підключається кнопка "Пуск", а до контакту 20 - мінус кінцевого діода. Також до контакту 11 (10), за допомогою другого замикаючого допоміжного контакту контактора, підключається резистор шунтуючий кнопкового поста.

Рисунок 3 — Схема зовнішніх підключень блоків БДУ-4-2
Комплект поставки
- Блок БДУ-4-2 - 1 шт.
- Гніздо з'єднувача — 1 шт.
- Посібник з експлуатації — 1 шт.
Гарантії виробника
Підприємство-виробник гарантує відповідність апарата вимогам технічних умов, за умови дотримання споживачем умов експлуатації, транспортування та зберігання, встановлених технічними умовами.
Строк гарантії встановлюється 1 рік від дня введення в експлуатацію, але не більше 1,5 років від дня відвантаження споживачеві.
Після закінчення гарантійного терміну, встановленого підприємством-виробником і надалі не рідше 1 разу на 2 роки, апарат має бути виданий на поверхню для здійснення його повної перевірки.
Формулювання замовлення
Приклад запису позначення апаратів захисту під час замовлення:
"Блок дистанційного керування типу БДУ-4-2"
Технічні умови ТУ У 3.09-00217159-071-98