Блоки максимального струмового захисту ПМЗ
Блок спільно з трансформаторами струму ТТЗ (ТТЗ-БМ) призначений для захисту підземних електричних мереж з ізольованою нейтраллю від струмів короткого замикання і служить для вбудовування в комутаційні рудничні апарати і розподільні пристрої напругою до 1200 В.

Рисунок 1 — Загальний вигляд блоків ПМЗ
Умови експлуатації
Кліматичне виконання блоків — УХЛ5 за ГОСТ 15150-69.
Ступінь захисту корпусу блока IP30.
Блоки призначені для експлуатації у таких умовах:
- температура навколишнього повітря від -10 до +60 °С;
- відносна вологість навколишнього середовища до 100% при температурі +35 °С;
- вібраційні навантаження в місцях установки блоку не повинні бути вищими за перший ступінь жорсткості за ГОСТ 16926.2-90. Вплив механічних ВВФ згідно з ГОСТ 17516.1-90 для групи механічного виконання М1;
- робоче положення блоку у просторі не регламентується.
Технічні характеристики
Номінальна напруга мережі, до якої підключається апарат із вбудованим блоком, В | 380/660/1140 |
Номінальний струм апарата із вбудованим блоком, А | 25, 32, 63, 125, 250, 315, 400, 500, 630 |
Власний час спрацювання блоку при кратності струму ТТЗ до струму уставки 1,5 мс | не более 40 |
Діапазон регулювання уставок максимального струмового захисту(МТЗ) | від 2 до 7 Iном |
Номінальна напруга взводу захисту, В | 36 |
Споживана потужність блоку, Вт, не більше | 2,7 |
Габаритні розміри блоку, мм | 124х120х64 |
Маса блоку, кг, не більше | 0,5 |
Таблиця 1 — Уставки спрацьовування блоку в частині струмового захисту

Пристрій та робота
Конструктивно блок виконаний у вигляді пластмасового корпусу з металевою основою, на якій кріпиться вилка з'єднувача та друкована плата з елементами. На роз'ємі є ключ, а на основі – отвір для безпомилкової установки блоку на своє місце в апараті. Після встановлення блок кріпиться гвинтами через отвори кріплення.У верхній частині блоку є шкала з регулятором уставки спрацьовування максимального струмового захисту та перемикач вибору режиму роботи «Робота» / «Перевірка».

Рисунок 2 — Габаритні та настановні розміри блоків ПМЗ
Електрична схема блоку при вбудовуванні його в комутаційний апарат спільно з трансформаторами струму типу ТТЗ (ТТЗ-БМ) забезпечує:- захист від струму короткого замикання та світлову сигналізацію при її спрацьовуванні через контакт виконавчого реле;
- перевірку дії максимального струмового захисту;
- блокування з незалежною пам'яттю, що перешкоджає до моменту взводу захисту подачі напруги на мережу при спрацьовуванні МТЗ.
Принцип роботи схеми блоку заснований на вимірюванні напруги у вторинних ланцюгах трансформаторів струму типу ТТЗ (ТТЗ-БМ), пропорційному струму, що протікає, по первинному ланцюгу апарата захисту, порівнянні його з пороговим значенням (уставкою) спрацьовування, видачі сигналу на відключення комутаційного апарата і включенні сигналізації.
Для перевірки працездатності максимального струмового захисту в умовах експлуатації передбачено вбудований перемикач «Робота – Перевірка». У робочому стані цей перемикач повинен знаходитись у положенні «Робота». При перемиканні тумблера в положення «Перевірка» відбувається зниження уставки через відключення навантажувальних резисторів, що спрацьовує максимального струмового захисту при нормальному пуску електродвигуна.
Порядок підключення
Порядок підключення. Блок підключається до схеми апарата за допомогою вилки з'єднувача відповідно до схем, наведених на рисунках 3 і 4.
При використанні блоку спільно з автоматичним вимикачем та трьома трансформаторами струму підключення відбувається наступним чином.
До контактів 3, 4, 5, 6 підключаються вторинні ланцюги трансформаторів струму типу ТТЗ (ТТЗ-БМ).
Група контактів реле K1 через виводи роз'єму 9 і 20 підключається до ланцюга нульового розчіплювача. Друга група контактів через виводи 15 і 18 підключається до ланцюга світлової сигналізації спрацьовування захисту.
Виводи 13 та 14 підключаються до незалежного розчіплювача, а 16 та 17 через кнопку деблокування захисту підключаються до напруги ~36 В.

Рисунок 3 — Схема підключення блоку ПМЗ до автоматичного вимикача
При використанні блоку спільно з контактором та двома трансформаторами струму підключення відбувається наступним чином.
До контактів 3, 4, 5 підключаються вторинні кола трансформаторів струму типу ТТЗ (ТТЗ-БМ).
Група контактів реле K1 через виводи роз'єму 9 і 20 підключаються до ланцюга проміжного реле, що управляє контактором. Друга група контактів через виводи 15 і 18 підключається до ланцюга світлової сигналізації спрацьовування захисту.
До виводів 13 і 14 підключається резистор опором 100 Ом. Між виводами 3 та 7 встановлюється випрямний діод. Виводи 16 та 17 через кнопку деблокування захисту підключаються до напруги ~36 В.

Рисунок 4 — Схема підключення блоку ПМЗ до контактора
Комплект поставки
- Блок ПМЗ - 1 шт.
- Гніздо з'єднувача * — 1 шт.
- Інструкція з експлуатації — 1 шт.
* Комплектується при постачанні заводам-виробникам гірничо-шахтного електроустаткування на замовлення споживачів.
Гарантії виробника
Підприємство-виробник гарантує відповідність якості блоку вимогам технічних умов за умови дотримання споживачем умов транспортування, зберігання, монтажу та експлуатації, обумовлених інструкцією з експлуатації.
Гарантійний термін експлуатації встановлюється 1 рік від дня введення в експлуатацію, але не більше 1,5 років від дня відвантаження споживачеві.
Формулювання замовлення
Приклад запису позначення апаратів захисту під час замовлення:
"Блок максимального струмового захисту ПМЗ"